Zachęcamy do wspólnej zabawy
1. Łowienie rybek- słomką
Co jest potrzebne ?
-makaron rurki
-słomka ( z możliwością wyginania)
-duża taca
Zabawa łowienie rybek. Rozkładamy makaron na dużej tacy i tłumaczymy dzieciom, że słomki to nasze wędki a makaron to rybki. Tak próbujemy i trzymamy słomkę aby nabrać rybkę- złowić jak najwięcej. Jest to zabawa zręcznościowa, uczy chwytu przygotowującego do trzymania kredki. Świetna gra dla całej rodziny.
-śnieżka ( przygotować gęstą )
-miseczki małe i duże
-sztućce
-cerata/folia
Wykładamy śnieżkę na ceratę/folie i zachęcamy dziecko, by dotykało, naciskało, rozgniatało, a także próbowało. Zabawa ta z pewnością sprawi maluchom wiele radości. Po zabawie zachęcamy dziecko do wspólnego sprzątania.
Co jest potrzebne?
-balony,
-woda,
-długie wykałaczki
Balon dmuchamy do średniej wielości, tak aby zostało jeszcze trochę rezerwy i zawiązujemy go. Następnie moczymy wykałaczkę w wodzie i delikatnie przebijamy za jej pomocą balon od dołu, gdzie wiązaliśmy balon do góry w miejscu, gdzie jest najwięcej gumy (takie najciemniejsze miejsce). Balon został przekłuty wykałaczką w miejscu najmniejszego naprężenia gumy (spód i wierzch) ale nie pękł, ponieważ w tych miejscach działa największa siła spójności cząsteczek, z których zbudowany jest balon.
Co jest potrzebne?
-jedno opakowanie cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek
-duży talerz najlepiej biały
-wodę w temperaturze pokojowej
Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu. Następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co będzie się działo. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza.
Co jest potrzebne?
-Krepa
-klej
-nożyczki
-drucik
Wykonanie: Wycinamy z bibuły płatki kwiatów. Zawijamy brzegi. Składamy wszystkie płatki do siebie i obwiązujemy drucikiem . Łodygę robimy z drucika i zielonej bibuły drucik lub gumkę recepturkę.
Co jest potrzebne?
-Kartonik
-pisaki
-przedmioty zróżnicowane
Magiczny kartonik- potrzebujemy karton , pisaki którym ozdobimy kartonik. Do środka kartonu wrzucamy przedmioty zróżnicowane kształtem, wielkością i strukturą, tak aby dzieci mogły po dotyku odgadywać co trzymają w ręce. Po włożeniu ręki do pudełka, losujemy jeden przedmiot i głośno nazywamy go, rozpoznając tylko poprzez dotyk. Następnie wyciągamy zagadkowy przedmiot z pudełka i sprawdzamy, czy odpowiedź była prawidłowa. Zabawa dostarcza niezwykłych emocji radości, ciekawości, śmiechu i dumy z odgadniętych prawidłowo przedmiotów.
Co jest potrzebne?
-rolki po papierze toaletowym
-farby, pędzle
-kolorowy papier,
-gazety
-klej, nożyczki
Zajączki z papierowych rolek.. Malujemy papierowe rolki farbkami i czekamy aż wyschnie farba. W tym czasie wycinamy z papieru oczy dla zajączka, nos, uszy i wąsy. Te przygotowane elementy naklejamy na rolce tworząc wesołego zajączka. Zajączek będzie naszą dekoracją na święta i najważniejsze, że wykonaną w gronie rodzinnym.
Co jest potrzebne?
-kilka krzeseł
-sznurek/ wełna
Pomiędzy stołkami tworzymy w dowolny sposób pajęczą sieć około 30 cm od ziemi. Wszelkie tory przeszkód, zabawy w sieci, nie tylko rozwijają sprawność fizyczną, równowagę i koordynację, ale również potrafią zając dziecko na dłuższą chwilę. Dla energicznych i żywiołowych dzieci szybkie pozbieranie piłeczek rozsypanych pośród licznych linek w pajęczym torze przeszkód jest dużym wyzwaniem. Piłeczki można zastąpić kolorowymi patyczkami, nakrętkami od butelek. Dzieci chodzą po torze przeszkód w rytm muzyki, a w momencie gdy muzyka cichnie wydajemy polecenie np. zbieramy żółte piłeczki, zbieramy niebieskie nakrętki.
Co jest potrzebne?
-Brystol
-Pisaki
-Nożyczki
Klucze to zabawa w dopasowywanie odpowiednich kluczy do obrazków na kartce. Świetna logiczna dopasowanka i nauka dla najmłodszych dzieci. Wykonanie jest bardzo łatwe, rysujemy na brystolu rożne kształty kluczy ( można gotowe wzory pobrać w Internecie) i wycinamy je. Gotowe klucze malujemy na żółty kolor i odrysowujemy na brystolu. Dzieci podczas zabawy trenują analizę i syntezę wzrokową, uczą się logicznego myślenia i świetnie bawią.
Co jest potrzebne?
-kartonik
-klocki
-kredki
-auta
-ludziki
-zwierzątka
Do pudełka wkładamy po kilka pasujących do siebie tematycznie przedmiotów np. kredki, piłeczki, ludziki, auta, kucyki, gumki do włosów, klocki itp. Następnie układamy je obok siebie w szeregu, dokładając jeden lub dwa przedmioty nie pasujące tematyką do pozostałych. Zadaniem dziecka jest wybrać te przedmioty, które tu nie pasują. Początkowo pokazujemy dziecku i opowiadamy, o co w tej zabawie chodzi, a po chwili dziecko zaczyna samo analizować i wybierać odpowiednie przedmioty. Dziecko uczy się równego układania przedmiotów w szeregu, myślenia i analizowania.