Zachęcamy do wspólnej zabawy
1. Kolorowa sól
Do zabawy potrzebujemy sól, białą kartkę papieru i kolorową kredę.
Wsypujemy sól na kartkę i pocieramy kredą o sól, robiąc kółeczka. Zachęcamy dziecko do obserwowania czy sól się zabarwia. Przy użyciu lejka można też pobawić się w przesypywanie soli do plastikowych butelek. Zabawa pozytywnie wpływa na rozwój poznawczy, zachęca do działania, kształtuje umiejętność skupienia uwagi i zaspokaja dziecięcą ciekawość.
Zabawa makaronem spagethii
Do zabawy potrzebujemy ugotowany makaron na all dente(nie może być miękki),spłukujemy go zimną wodą i odstawiamy na chwilę. Następnie do każdej z misek dodajemy odrobinę barwnika w proszku lub w płynie i wszystko dokładnie mieszamy ręką. Po 10 minutach makaron jeszcze raz można przelać wodą by oczyścić go z resztek barwnika. Po wysuszeniu można rozpoczynać zabawę! Jest to świetne zajęcie dla maluszków które pobudza wszystkie nasze zmysły.
Aby posiać owies będziesz potrzebować:
– wydmuszki z jajek
– ziemia
– ziarna owsa
– pojemnik na jajka
Wykonanie:
Gdy wydmuszki będą suche, delikatnie powiększ otwór na górze jajka. Wymieszaj drobną ziemię z nasionkami owsa. Delikatnie wsypuj ziemię do skorupek – najpierw warstwę samej ziemi, a potem ziemi z nasionkami. Ustaw jajka na podstawce i delikatnie podlej.
No i teraz czekamy na rezultaty !
Sałatka owocowa jest jednym z najlepszych sposobów, by przekonać się do jedzenia większej ilości owoców. Taka sałatka sprawdzi się na deser a przy okazji usprawni rączki naszych maluchów. Udanej zabawy i smacznego!
Namiot to miejsce idealne do zabawy, a że dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dość łatwo stanie się wigwamem, posterunkiem czy pałacem. W jednej chwili dziecko może bawić się w dom, w innej zaś podróżnikiem. Albo zwyczajnie zyskać miejsce, w którym może się schować! Nie potrzeba wiele: stół, krzesła, koce co mamy pod ręką oraz dowolność w wyposażeniu! Miłego kempingu!
6. Książeczki sensoryczne
Nasze maluchy najlepiej rozwijają się poprzez poznawanie świata wielozmysłowo. Świetnym pomysłem jest zrobienie książeczki sensorycznej, w której dziecko może oglądać różne przedmioty, dotykać, porównywać ich faktury, słuchać jak coś szeleści. Wyrabia to w dziecku potrzebę dotyku, poznawania, doświadczania nowych bodźców, co dobrze wpływa na rozwój małej motoryki. Łatwo można ją zrobić z kartonu, przyklejając na niego np. Kolorowe piórka, dekielki od słoiczków, słomki, klamerki.
Dzieci naśladują dorosłych na co dzień. Czynnością jaką wykonujemy bardzo często jest segregowanie skarpetek w pary. Okazała się ona świetną zabawą. Uczy ona obserwacji, analizowania, porównywania, ćwiczy spostrzegawczość. Dziecko poproszone o pomoc z chęcią weźmie udział w parowaniu. 8.Zabawy z piłką
Dzieci uwielbiają zabawy z piłką. Nie trzeba mieć drużyny ani profesjonalnego boiska by bawić się piłką. Jedną z najprostszych, a zarazem bardzo lubianą zabawą przez dzieci jest turlanie piłki po podłodze. Siadamy z dzieckiem naprzeciwko siebie i piłka w ruch. Dzieci ćwiczą chwyt i rzut są w stałym kontakcie z rodzicem, obserwują i rozwijają swoją koordynację. Z poduszek możemy również stworzyć bramkę, do której dzieci będą strzelały gole. Jeżeli mamy możliwość to zabawy z piłką wykonujemy na trawniku przed domem. Do naszych zabaw możemy wykorzystać piłki o różnej wielkości i fakturze.9.Rysowanie świecą
By stworzyć dzieło rysowane świecą potrzebujemy:
• świeczki (najlepiej nadają się zwykłe świeczki długie, białe lub kolorowe)
• białą kartkę
• farby
• pędzelek
Na kartce białego papieru dziecko tworzy swoje świecowe dzieło. Gdy rysunek będzie już gotowy, malujemy rysunek farbą, najlepiej w ciemnym odcieniu. W miejscu, gdzie wcześniej świecą zrobiliście rysunek, zostaną białe malunki. Taka zabawa wyzwala w dzieciach wiele radości, rozwija kreatywność i twórcze myślenie.10. Sadzenie kwiatów
Do tej zabawy potrzebujemy cebulki kwiatów, łopatkę, konewkę z wodą, doniczkę i ziemię. Możemy też nasze cebulki zasadzić w ogródku.
Sadzenie cebulek kwiatów to niezwykle inspirujące i ciekawe zajęcie. Wszystkie dzieci uwielbiają przesypywać ziemię, kopać w piasku i podlewać wodą swoje roślinki. Najfajniejsze z tego całego procesu jest oczywiście powstałe błoto i zabawa nin. Dzieci dzięki takiemu zajęciu poznają wszystkie etapy sadzenia i rozwoju roślinki, mogą prowadzić obserwację i cieszyć się swoim sukcesem.