Zachęcamy do wspólnej zabawy
1. Akwarium z kartonu
Potrzebujemy:
karton po butach, klej, nożyczki, taśmę bezbarwną, taśmę dwustronną, kolorowe kartki, muszelki, mazaki, sznurek, bibułę.
Wykonanie:
Wycinamy niebieskie paski, które przyklejamy w środku kartonu, aby tworzyły wodę. Na kolorowych kartkach rysujemy ryby, następnie je wycinamy. Przyklejamy taśmą dwustronną na sznureczku w środku akwarium. Na dnie przyklejamy muszelki, a z bibuły można zrobić rośliny. Zabawa ta wpływa na usprawnianie motoryki małej i kreatywności dziecka.
Potrzebujemy:
plastikowe jajka z Kinder-Niespodzianki lub podobne, klej, plastelinę, marker.
Wykonanie:
Czarnym markerem rysujemy trzy paski na jajeczku. Z plasteliny lepimy oczy, czułki, buzię oraz skrzydełka. Aby te elementy się lepiej trzymały można z pomocą rodzica przykleić je klejem. Dodatkowo możemy doczepić od spodu wykałaczkę i zrobić ozdobę do doniczki lub zawiesić je z pomocą nitki np. na lampie. Zabawa ta wpływa na usprawnianie motoryki małej, rozwija kreatywność i wyobraźnię dziecka.
Potrzebujemy:
białe kartki, marker, klamerki, farby, pomponiki.
Wykonanie:
Czarnym markerem rysujemy kwiatek na kartce. Do klamerki przyczepiamy pomponik, który maczamy w farbach. Następnie dociskamy go na kartkę, raz przy razie, aby zapełnić kolorowymi farbami cały obrazek. Zabawa wpływa na usprawnianie małej motoryki , wzmacnia poczucie własnej wartości oraz rozwija zdolności plastyczne.
Potrzebujemy:
nagranie z muzyką klasyczną, nożyczki, bibułę, ewentualnie wstążki lub chustki.
Wykonanie:
Wycinamy z bibuły kolorowe paski (możemy też użyć wstążki lub chustki). Dziecko ma za zadanie poruszać się w rytm muzyki w towarzystwie tańczącej wstążki trzymanej w ręce próbując odzwierciedlić różnorodną dynamikę i nastrój muzyczny. Zabawa jest okazją do improwizacji ruchowej i ekspresji uczuć. Rozwija także spontaniczność, kreatywność oraz poczucie rytmu naszego malucha.
5. Kopciuszek – oddzielanie nasion i ich segregacja
Potrzebujemy:
talerze, miskę oraz różnej wielkości nasiona i ziarna (mogą to być np. fasola, groch, ziele angielskie, rzeżucha, pieprz itp.).
Wykonanie:
Mieszamy wszystkie nasiona i wrzucamy do miski. Następnie ustawiamy obok siebie tyle talerzy, ile jest rodzajów produktów. Potem kładziemy po jednym z tych nasion na osobny talerz tworząc w ten sposób kilka zbiorów. Zadaniem dziecka jest wyselekcjonowanie palcami pojedynczych nasion i umieszczanie ich do odpowiedniego zbioru na talerzu. Zabawa wspiera koordynację wzrokowo-ruchową, precyzję i wzmacnia skupienie uwagi.
6. Laptop z pudełka po butach
Potrzebujemy:
pudełko z pokrywką, którą można odchylić (np. pudełko po butach lub czekoladkach) nożyczki, klej i kolorowy papier.
Wykonanie:
Wycinamy z papieru ekran laptopa i przyklejamy na wewnętrznej stronie pokrywki.
Z zewnątrz można okleić pudełko czarnym lub białym papierem tworząc obudowę laptopa. Na spodzie pudełka tworzymy klawiaturę przyklejając wycięte z kolorowego papieru przyciski w dowolnym układzie i kolorach. Zabawa ta rozwija kreatywność i wyobraźnię dziecka, wzmacnia zręczność manualną oraz utrwala nazwy kolorów.
7. Pędzące żółwie
Potrzebujemy:
woreczek z ryżem lub kaszą, taśma papierowa.
Wykonanie:
Do zorganizowanie tej zabawy potrzebować będziemy trochę przestrzeni – toru, na którym będą ścigać się nasze „żółwie”. Ustalamy linie startu np. taśma papierowa i linie mety. Dziecko z rodzicem lub rodzeństwem przybiera pozycję czworaczą. Na plecach uczestnika wyścigu kładziemy paczkę ryżu lub kaszy. Wyścig rusza. Kto pierwszy na mecie wygrywa. Ważne w tej zabawie jest też to, aby woreczek nie spadł na ziemię. Zabawa ta daje dziecku dużo radości, ale również pozwala zaspokoić potrzebę ruchu.
8. Dopasuj kolory
Potrzebujemy:
pustą wytłaczankę po jajkach, kolorowe nakrętki po napojach, pisaki lub kredki.
Wykonanie:
Jest to zabawka, którą można w łatwy sposób przygotować w domu. Wystarczy puste opakowanie po jajkach, w którym malujemy kolorowe kółeczka kredkami lub pisakami. Zadaniem dziecka jest dopasowanie odpowiedniej nakrętki do koloru, który znajduje się w wytłaczance. Ta Eko zabawka pochłonie wasze dzieci na długie chwile, a przy tym nauczy jak dbać o nasze środowisko.
9. Malowanie na mleku
Potrzebujemy:
talerz, mleko, płyn do naczyń, patyczek kosmetyczny i farbę lub barwnik spożywczy oraz strzykawkę.
Wykonanie:
To ciekawy eksperyment. Wystarczy na talerz wlać niewielką ilość mleka, do którego za pomocą strzykawki dodajemy odrobinę rozcieńczonego z wodą barwnika lub farby. Patyczek kosmetyczny maczamy w płynie do naczyń, którym możemy delikatnie malować, łączyć kolory na mleku. Farby tworzą niesamowite malowidła i sprawiają wrażenie ruchomych obrazów. Poprzez tą zabawę dzieci poczują się jak mali chemicy.
10. Tęczowa gąbka
Potrzebujemy:
gąbki do naczyń, pędzel i farby (tempery, akrylowe, plakatowe) najlepiej w siedmiu kolorach tęczy, kartkę papieru lub duże okno.
Wykonanie:
Nakładamy na gąbkę za pomocą pędzelka farby. Zaczynamy od czerwonej, następnie pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska i fioletowa. Dalej możemy przystąpić już do malowania tęczy. Malujemy na dużych kartkach papieru bądź na oknach dając dużą ekspresję dziecku. Aktywność ta pobudzi kreatywność i twórczość dziecka.