10.04.2020

Zabawy z dziećmi część 19.

Kwarantanna społeczna to nie lada wyzwanie dla rodziców małych dzieci. Codziennie na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo zbiór 10-ciu zabaw wraz z opisem. W ten sposób podpowiadamy w co i jak można bawić się ze swoim maluchem w domu.

Zachęcamy do wspólnej zabawy  :-) 

1.  Kaszolina.

Kaszolina to zwykła , niezwykła masa plastyczna wykonana z domowych produktów. Do jej sporządzenia potrzebujemy:

·         kaszę manną,

·         ciepłą wodę,

·         miskę.

Kasza manna połączona z ciepłą wodą da nam kaszolinę. Kasza manna 400 gram i ciepła woda – 150 ml. Kaszę wystarczy zalać ciepłą wodą, zagnieść i ewentualnie zbilansować dodatkową wodą lub kaszą. Dzieci uwielbiają masy plastyczne dzięki nim rozwijane są zdolności manualne oraz pobudzana jest wyobraźnia.
2.  Woreczki sensoryczne.

Woreczki sensoryczne wypełnione grochem i fasolą to świetna zabawa, przy której dzieci mogą ćwiczyć sprawność swoich rączek, a także wędrować po nich gołymi stopami i rozwijać swoje bodźce dotykowe.

Do wykonania woreczków sensorycznych potrzebujemy kawałki materiałów, najlepiej o różnej fakturze, kolorze i wielkości. Z materiałów wykonujemy woreczki, zszywamy boki i zostawiamy otwór, by wypełnić woreczki grochem lub fasolą. Wspólnie z maluszkami możemy wypełnić woreczek. Taki woreczek zaszywamy i jest już on gotowy do zabawy. Dzieci mogą go podrzucać, chodzić po nim i bawić się na wiele sposobów.
 

3. Mata tor samochodowy.

Dla wszystkich miłośników zabaw samochodowych polecamy własnoręcznie wykonane tory, maty samochodowe. Do ich wykonania potrzebujemy karton, flamaster, dla urozmaicenia możemy wykleić np. drogi kawałkami materiału, dodać sygnalizację świetlną i zabawa gotowa. Dzieci bawią się chętnie tym co proste, zwykłe, gdzie mogą same wykonać proste elementy i bawić się tym co wspólnie stworzycie.

4.  Malowanie na folii bąbelkowej z użyciem farb

Dzieci bardzo lubią malować farbami na różne sposoby.Świetnym połączeniem do farb jest folia bąbęlkowa na której dziecko przy pomocy pędzelków, wałeczków i swoich własnych rączek maluje tworząc kolorowy krajobraz. Dzięki tej zabawie dzieci rozwijają swoją kreatywność, pomysłowość, doskonalą umiejętność skupienia uwagi. Taka zabawa świetnie wpływa również na rozwój poznawczy, dostarcza wiele bodźców dotykowych i wzrokowych.

5.  Domowa ciastolina z wykorzystaniem żelu pod prysznic

Do zabawy potrzebujemy
- 1kg mąki ziemniaczanej
- opakowanie pianki do golenia
- odrobinę żelu pod prysznic.
Wszystkie składniki wsypujemy do miski i bardzo dokładnie mieszamy. Następnie dzielimy masę na kilka porcji i dodajemy do każdej kulki z osobna odrobinę  żelu i barwnika spożywczego( warto zrobić kilka kolorów). Ponownie mieszamy tworząc kuleczki i zabawa gotowa!Zachęcamy dziecko do kreatywnej zabawy wykorzystując różne foremki, garnki, łyżki. Ważne, aby dać dzieciom dobrowolność i swobodę. Masa jest świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu wspólnie razem z dziećmi, daje dużo radości i  spontaniczności.

6.  Malowanie na cukrze

Malowanie na cukrze jest ciekawym pomysłem na stworzenie pracy plastycznej. Do jej przygotowania przygotujmy: 

·     gotową kolorowankę o dowolnym wzorze lub odręcznie przygotowany szablon

·     biały klej

·     sypki cukier 

·     pędzelek, wodę  w kubeczku

·     farbki akwarelowe w dowolnych kolorach

Wybraną kolorowankę smarujemy klejem, a nastepnie posypujemy cukrem. Gdy już cukier dobrze się przyklei, malujemy powierzchnię cukru farbkami. Aby osiągnąć zamierzony efekt, farbka ta musi być mocno rozwodniona. Powłoka,  która tworzy się  na naszej pracy, jest nieco twarda i lśniąca. Z zaciekawieniem  dotykamy powstałą fakturę. Obserwując poznajemy różnorodne techniki plastyczne. 

7.  Malowanie sokiem z buraka

Możemy go zjeść, wypić ale i również użyć go do malowania. Mowa tu o buraczku. Wykonanie farbki buraczkowej jest bardzo proste, i można ja wykorzystać do zabawy nawet  gdy nie mamy w domu zwykłych farbek. Wystarczy zetrzeć buraczka na tarce, a starty buraczek przecisnąć  przez ściereczkę. Soku nie rozcieńczamy wodą, gdy chcemy uzyskać intensywny kolor. Możemy się nią  bawić malując palcami i pędzelkiem co pobudza rozwój  małej  motoryki. Dodatkowo poznajemy walory zapachowe jakie ma nasze warzywo. Malując, rozwijamy wrażliwość zmysłową i estetyczną. Zachęcamy tym maluszki do obserwacji.

8.  Tor przeszkód

Do zbudowania toru przeszkód można wykorzystać praktycznie wszystko – liny, butelki po napojach, stary pniak, szyszki i kamienie.
Jest to świetna zabawa, która pozwoli rozwinąć koordynację ruchową oraz orientację w przestrzeni.

9.  Ukryty skarb.

Poszukiwanie ukrytego skarbu to świetna przygoda. Rodzic musi przygotować wskazówki, które pozwolą dziecku na odnalezienie drogi do ukrytego przedmiotu. Instrukcje powinny być dopasowane do możliwości poszukiwacza. Dla młodszych odkrywców można na przykład przygotować strzałki.

10.   Przeglądanie się w lustrze.

Maluch uwielbia przeglądać się w lustrze i patrzeć na swoje odbicie. Możemy wykorzystać to do gimnastyki buzi i języka ale również do pokazywania i nazywania emocji.