Zachęcamy do wspólnej zabawy
1.Ciecz nienewtonowska
Materiały i przybory potrzebne do zabawy:
– Mąką ziemniaczana
– Woda
– Miska
Opis zabawy: uwielbiamy różnorodne masy, a ta jest niezwykle prosta do wykonania i ma tylko dwa składniki. To świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci małych i dużych, a i dorosły chętnie się potapla. Trzeba przyznać, że oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni. ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości, gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni. Wsypujemy mąkę i stopniowo dodajemy wodę, mieszamy i sprawdzamy konsystencję Dolewanie wody należy przerwać w momencie, kiedy zauważymy, że im szybciej mieszamy, tym trudniej jest nam przesuwać łyżkę.
Materiały i przybory potrzebne do zabawy:
– Sypkie produkty takie jak ryż, kasza groch
– Kubeczki po jogurtach lub pojemniki po Kinder jajkach
– Klej
– Papier
Opis zabawy : Dzieci uwielbiają instrumenty, jeśli chcemy pobawić się w muzykantów, a nie mamy instrumentów w domu, sami możemy je wykonać. Zrobienie grzechotek jest bardzo proste i na pewno mamy wszystkie potrzebne rzeczy w domu. Do pojemników wsypujemy sypkie produkty, każdy do innego pojemnika. Zamykamy pudełeczko lub zaklejamy je, żeby produkty się nam nie wysypały. I gotowe. Możemy zgadywać, jaki produkt znajduje się w środku lub zrobić grzechotki podwójnie i bawić się w memory, szukając grzechotek, które wydają ten sam dźwięk.
Materiały i przybory potrzebne do zabawy:
– plastikowe pojemniki (np. po jogurtach)
– farbki
– płyn do mycia naczyń
– słomki do napojów
– papier
Opis zabawy: Pojemniki napełnij do połowy wodą, dodaj trochę farby i płynu do mycia naczyń. Wstaw do nich słomki i pokaż dzieciom, jak wypełnić pojemnik bąbelkami piany – mocno dmuchaj w słomkę. Gdy bąbelki już powstaną, zadaniem dzieci jest przyłożyć do nich (na moment) kartkę. Gdy ją podniosą, zobaczą na niej piękne, bąbelkowe wzory. Ważne, by maluchy nie połykały kolorowej wody.
Materiały i przybory do zabawy:
– mydło
– tarka
Opis zabawy: Do przygotowania tej zabawy potrzebujemy mydła i tarki. Trzemy na tarce mydło i obserwujemy, co się dzieje. dotykamy płatków, wąchamy je, przesypujemy. Jeśli użyjemy kolorowych mydeł możemy mieszać kolory. Możemy wrzucić potarte płatki mydła do wody i obserwujemy co stanie się z nimi stanie. Dzieci dzięki tej zabawie świetnie się bawią, ale także przyglądają się jakie zjawisko zachodzi i ćwiczą zmysł węchu i dotyku.
Materiały i przybory do zabawy:
– Ryż
– Butelka
– Farby
– Lejek
Opis zabawy: Farbujemy ryż w różnych kolorach, następnie odstawiamy do wyschnięcia, kiedy ryż już wyschnie możemy robić kolorowe warstwy za pomocą lejka w naszej butelce. Poprzez tą zabawę maluchy rozwijają zmysł dotyku, ale także pozytywnie wpływa na ich kreatywność.
Materiały i przybory potrzebne do zabawy:
– Lalki
– Ubranka
– Kocyk
– Pieluszka
– Chusteczki
– Butelka
Opis zabawy: Dzieci lubią zabawy tematyczne, czyli takie, kiedy mogą się w kogoś wcielić i odzwierciedlać znajome sytuacje. Rozbieranie i ubieranie lalek, karmienie, przewijanie, bujanie, usypianie – takie zabawy ćwiczą naszą motorykę małą oraz to doskonały sposób na rozwijanie wrażliwości emocjonalnej dziecka.
Materiały i przybory potrzebne do zabawy:
– rolki po papierze toaletowym,
– różne buteleczki lub obcięte końcówki z dużych i średnich butelek,
– zakręcany kartonik od napoju,
– taśma klejąca,
– folia aluminiowa
Opis zabawy : Końcówki obciętych butelek przyklejamy do rolek, następnie sklejamy wszystkie rolki razem i owijamy je taśmą aby nasza konstrukcja była bardziej trwała. Zadaniem dzieci będzie dopasowywanie nakrętek do odpowiednich butelek. To doskonałe ćwiczenie rączek i zabawa logiczna, dziecko musi dopasowywać wielkość i rodzaj gwintów.
Materiały i przybory do przygotowania:
– Jabłko
– Cytryna
– Czekolada
Opis zabawy: Rozpoznawanie zapachów jest formą komunikowania się żywych organizmów. Powonienie dostarcza dziecku informacji o otaczającym go świecie. Odgrywa ważną rolę w normalizacji wrażeń sensorycznych. Do tej zabawy możemy wybrać dowolne produkty. Dziecko z zasłoniętymi oczami ocenia dany smak, czy dany produkt im smakuje czy też nie.
Materiały i przybory do zabawy:
– Jajko
– Ocet
Opis zabawy: Każdy mały odkrywca jest ciekawy do kryje jajko pod warstwą skorupki. Do tej zabawy potrzebne nam będzie tylko jajko i ocet. Wkładamy jajko do miseczki, wlewamy ocet do miseczki i zostawiamy na całą noc. Najmłodsi będą mogli zaobserwować, jakie zjawisko zaszło i zaspokoić swoją ciekawość. Ta zabawa będzie ciekawą formą spędzenia czasu.
Materiały i przybory do zabawy:
– Karton lub kartki
– Mazak
– Nożyczki
Opis zabawy: Z kartonu wycinamy kółka, przecinamy je na pół. Ryzujemy na nich różne buźki. Dzieci mogą dopasowywać oczy i buźkę z różnymi emocjami. Mówić o nich, naśladować różne emocje.