06.04.2020

Zabawy z dziećmi część 15.

Kwarantanna społeczna to nie lada wyzwanie dla rodziców małych dzieci. Codziennie na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo zbiór 10-ciu zabaw wraz z opisem. W ten sposób podpowiadamy w co i jak można bawić się ze swoim maluchem w domu.

Zachęcamy do wspólnej zabawy  :-) 

1.  Domowe błoto.

Materiały: kakao, mąka, cukier, woda, miska, kamyki, muszelki, patyki i inne

To co dzieci lubią najbardziej, to się ubrudzić. Aby pobawić się błotem nie musimy wcale wychodzić z domu. Możemy je przygotować sami z produktów które znajdą się w każdej kuchni.


Przepis

3 szklanki kakao,

3 szklanki mąki,

szklankę cukru,

wodę w ilości „na oko” do uzyskania pożądanej konsystencji

Kakao, mąkę i cukier wsypać do miski i dodając wodę wymieszać, aż do nabrania odpowiedniej konsystencji. Do gotowej masy (błota) można dodać kamyki, muszelki i inne. Co tylko chcecie. 2.  Gimnastyka i yoga dla dzieci.


Materiały: dużo miejsca w domu i my to wszystko

Ruch to zdrowie. Będąc w domu też możemy podejmować różną aktywność fizyczną. Jogę możemy uprawiać wraz z naszymi dziećmi. Możemy popróbować różnych pozycji, lecz można też się po prostu powyginać według własnego pomysłu. Zabawy ruchowe dostarczą nam dużo endorfin i wielką ilość śmiechu.

Przykłady pozycji:

1.      Pozycja góry – stoimy nieruchomo, nogi rozstawione na szerokość bioder, plecy wyprostowane, ręce wzdłuż tułowia, dłonie skierowane w dół, oczy patrzą do przodu

2.      Pozycja drzewa – z pozycji góry, podnosimy jedną nogę i zginając opieramy na drugiej nodze, ręce wyciągnięte nad głową (możemy się podeprzeć o ścianę w celu utrzymania równowagi)

3.      Pozycja pies z głową w dół – przyjmujemy pozycje na czworaka, pochylamy głowę w dół, jednocześnie unosząc jedną nogę do góry

4.      Pozycja pszczoły – siadamy na piętach, plecy mamy proste, rozkładamy ręce prosto na wysokości barków i machamy nimi w górę i w dół ile tylko mamy sił 3.  Kulodrom.

 
Materiały: rurki po papierze toaletowym, taśma (przezroczysta, izolacyjna), piłeczki, pomponiki

Zabawa z piłeczkami i kulkami to to co dzieci bardzo lubią. Aby urozmaicić zabawę, możemy stworzyć tzw. Kulodrom. Znajdziemy takie w sklepach z zabawkami, lecz też możemy zbudować sobie sami w domu.

Przyklejamy do ściany (czy też innej powierzchni np. szafki) rurki po papierze toaletowym pod odpowiednim kątem. Na końcu na podłodze kładziemy miseczkę aby piłeczki wpadały do niej po pokonaniu toru. 4.  Konstrukcje z cukru.

Materiały: kostki cukru (dla wprowadzenia różnorodności można dodać barwnik, aby kostki były kolorowe), miód
 
Bardzo często bawimy się klockami tworząc różne wierze i konstrukcje. Jeśli już nam się klocki znudzą możemy użyć do budowania klocków stworzonych z kostek cukru łącząc je miodem aby nasza budowla się nie rozpadła, a przy okazji podjadając co nieco. 5. Malowanie woreczkami herbaty.

Materiały i przybory: woreczki herbaty, kartki, pojemnik z wodą

Torebki herbaty wystarczy tylko namoczyć w pojemniku z wodą. Dzieci od razu mogą przystąpić do zabawy trzymając saszetkę za sznurek, który ciągnie się po kartce, jak również można go  zrzucać z pewnej wysokości robiąc malownicze kleksy. Dzieci mogą ściskać woreczki, klepać, odciskać na kartce jak pieczątkę. 6. Farba z galaretki.


Materiały i przybory: galaretki różnorodnych smaków i kolorów, pojemniki, patyczki drewniane, ciepła woda, pędzel, kartki

Galaretki wsypać do pojemników, tak aby każdy kolor był w osobnym pojemniku (po tej  zabawie można mieszać kolory, tworząc ciekawe barwy), następnie zalać proszek ciepłą wodą. Wymieszać delikatnie drewnianym patyczkiem. I gotowe! Przygotowany roztwór rozprowadzać na kartce za pomocą pędzla. Samodzielnie przygotowana farba po wyschnięciu zostawia przyjemny zapach oraz mini drobinki na kartce, na której dziecko może masować opuszki palców. 7. Strzępki papieru – plac budowy.

 
Materiały i przybory: postrzępiony papier, plastikowy basen, koparka, ciężarówka budowlana, pojazdy

Postrzępiony papier wrzucić do plastikowego basenu, bądź innego większego pojemnika, miski. Tak przygotowana baza stanowi świetne miejsce na plac budowy ulubionych koparek małych budowniczych. 8.Obrazek z farbami z proszku.


Potrzebne będą:

1.      Brystol, kartka

2.      Miska

3.      Czyste, puste kolorowe butelki

4.      Kolorowe farby w proszku

5.      Miseczka wody (180ml)

6.      Klej w tubce

7.      Pędzel

Mikstura:

Wyciskamy klej do miseczki i dobrze mieszkamy z wodą, następnie pędzlem rozprowadzamy po arkuszu. Wsypujemy farbę do butelki (można zrobić lejek z kartki, aby płynnie wsypać roztwór). Kiedy mamy przesypaną farbę do butelek zaczynamy zabawę rozsypując. 9. Paluchowy przyjaciel.

Potrzebne będą:

1.      Rękawiczka gumowa

2.      Plastelina

3.      Piórko

4.      Plastikowe oczy

5.      Klej

6.      Pisaki

Wycinamy palec z rękawiczki i upychamy go plasteliną. Z tyłu przyklejamy piórko. Przyklej oczy i narysuj uśmiech. 10. Zabawa w seans cieni zwierząt.

Potrzebne: lampka, latarka. Ustawiamy światło tak, aby padało w stronę ściany, koca. Wkładamy ręce pod promienie świetlne i życzymy udanej zabawy.